خانه > دپارتمان ها > فلسفه برای کودکان یا فبک – P4C

فلسفه برای کودکان یا فبک – P4C

یکی از مشکلاتی که در حوزه آموزش فلسفه برای کودکان وجود دارد این است که عمده افراد به خصوص والدین فکر می‌کنند که قرار است بچه ها سرکلاسی حاضر شوند که در آنجا از کانت، سقراط و افلاطون صحبت می‌شود در حالی‌که اینطور نیست؛ در واقع بچه‌های این کلاس‌ها راه درست فکر کردن را می‌آموزند.

خوبی کلاس‌های فبک این است که خیلی از چیزهایی که در حاشیه است در اصل قرار می‌گیرد. در این کلاس‌ها علاوه براینکه همه با یکدیگر دوست هستند، بچه‌ها یاد می‌گیرند که از قدرت ذهنشان استفاده و تبادل نظر کنند و سر یک موضوع به توافق برسند. ضمناً در این کلاس‌ها اعتماد به نفس بچه‌ها بالا می‌رود و بچه‌ها یاد می‌گیرند که از مشورت دیگران فرار نکنند، آنها انتقادپذیر می‌شوند و یاد می‌گیرند هیچ حرفی را بدون دلیل و فکر قبول و یا رد نکنند. این بچه‌ها نسبت به سایر بچه‌ها راحت تر وارد اجتماع و در نهایت موفق می‌شوند. منظور از موفقیت در کلاس‌های فبک، آوردن رتبه در کنکور نیست، موفقیت در فبک یعنی اینکه بچه‌ها یاد می‌گیرند از کارهایی که بلدند انجام دهند استفاده کامل کنند. فلسفه برای کودکان یا p4c به کودک نحوه درست فکر کردن را آموزش میدهد و برای این لزوم نیاز هست تا والدین این فرزندان دلبند نیز نحوه آموزش دادن و نحوه برخورد با کودک را یاد بگیرند تا در محیط خانه و خانواده نیز این نوع تفکر خلاق و هوشمندانه جاری شود.

دبستان ستاره نو با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و زیر نظر دکتر سعید ناجی موسس گروه فلسفه برای کودکان این پژوهشگاه اقدام به برگزاری این دوره ها در طول سال تحصیلی جدید نموده است و امید است که فعالیتهای تربیتی و پرورشی این دبستان در کنار فعالیتهای آموزشی به رشد همه جانبه دانش آموزان عزیزمان منجر شود.